Nomination for the 13th Malaysian General Elections was yesterday from 9am – 10am. The following is the list of candidates (currently incomplete) for the state of Perak, for both Parliamentary and State seats. There are a total of 24 Parliamentary (P) and 59 State (N) seats. Voting day is on May 5.

Do refer to my earlier post on Voting Guidelines & Procedures In Malaysian General Election 2013.

P/S: This list will be updated with successfully elected representatives, as and when voting results are announced.

Malaysian General Elections

GE13

P054 Gerik
1. Hasbullah Osman (BN)
2. Norhayati Kasim (PAS)

N01 Pengkalan Hulu
1. Maj (Rtd) Abdullah Masnan (PKR)
2. Aznel Ibrahim (BN)

N02 Temengor
1. Mhd Supian Nordin (PKR)
2. Salbiah Mohamed (BN)

P055 Lenggong
1. Razman Zakaria (PAS)
2. Shamsul Anuar Nasarah (BN)

N03 Kenering
1. Mohd Tarmizi Idris (BN)
2. Mohamad Tarmizi Abdul Hamid ( PKR)

N04 Kota Tampan
1. Zahrul Nizam Abdul Majid (PKR)
2. Saarani Mohamad (BN)

P056 Larut
1. Raveendran M.Vallikana (Ind)
2. Mohd Fauzi Sa’ari (PAS)
3. Datuk Hamzah Zainuddin (BN)

N05 Selama
1. Mohamad Daud Mohd Yusoff (BN)
2. Mohd Akmal Kamarudin (PAS)

N06 Kubu Gajah
1. Mohd Nazri Din (PAS)
2. Ahmad Hasbullah Alias (BN)

N07 Batu Kurau
1. Mohammad Fadzil Alias (PKR)
2. Muhammad Amin Zakaria (BN)

P057 Parit Buntar
1. Mua’amar Ghadafi Jamal Jamaludin (BN)
2. Dr Mujahid Yusof (PAS)

N08 Titi Serong
1. Abu Bakar Hussain (PAS)
2. Abu Bakar Mat Ali (BN)

N09 Kuala Kurau
1. Mohd Salleh Mat Disa (BN)
2. Abdul Yunus Jamahri (PKR)

P058 Bagan Serai
1. Abdul Latif Masud (Ind)
2. Mohd Nor R.M. Monutty (PKR)
3. Dr Noor Azmi Ghazali (BN)

N10 Alor Pongsu
1. Rosli Ibrahim (PKR)
2. Shamsul Amir Ramly (Ind)
3. Datuk Sham Mat Sahat (BN)

N11 Gunong Semanggol
1. Halidi Wahab (Ind)
2. Mohd Zawawi Abu Hassan (PAS)
3. Zulkarnain Ismail (BN)

N12 Selinsing
1. Sharudin Ahmad (BN)
2. Husin Din (PAS)

P059 Bukit Gantang
1. Datuk Ismail Saffian (BN)
2. Idris Ahmad (PAS)

N13 Kuala Sepatang
1. Loh Swee Eng (BN)
2. Chua Yee Ling (PKR)
3. Zainal Abidin Abd Rahman (Berjasa)

N14 Changkat Jering
1. Zulkefli Ibrahim (Ind)
2. Datuk Rosli Husin (BN)
3. Datuk Seri Mohammad Nizar Jamaluddin (PAS)

N15 Trong
1. Norazli Musa (PAS)
2. Dr Zabri Abd Wahid (BN)

P060 Taiping
1. Datuk Tan Lian Hoe (BN)
2. Nga Kor Ming (DAP)

N16 Kamunting
1. Datuk Mohammad Zahir Abdul Khalid (BN)
2. Mohd Fakhrudin Abdul Aziz (PAS)

N17 Pokok Assam
1. Teh Kok Lim (DAP)
2. Ho Cheng Wang (BN)
3. Mohd Yusoff Abdull Hamid (Ind)

N18 Aulong
1. Leow Thye Yih (DAP)
2. Soo Kay Ping (BN)
3. Yew Tian Hoe (Ind)

P061 Padang Rengas
1. Dr Meor Ahmad (PKR)
2. Datuk Seri Mohamed Nazri Abdul Aziz (BN)

N19 Chenderoh
1. Zainun Mat Noor (BN)
2. Mohamad Azalan Mohamad Radzi (PAS)

N20 Lubok Merbau
1. Datuk Siti Salmah Mat Jusak (BN)
2. Mohd Zainudin Mohd Yusof (PAS)

P062 Sungai Siput
1. S. Nagalingam (Ind)
2. Dr Michael Jeyakumar Devaraj (PKR)
3. Datuk S.K Devamany (BN)

N21 Lintang
1. Mohd Zolkafly Harun (BN)
2. Ahmad Mazlan Othman (PAS)

N22 Jalong
1. Liew Yew Aw (BN)
2. Loh Sze Yee (DAP)
3. S. Kalimuthu (Ind)

P063 Tambun
1. Datuk Seri Ahmad Husni Mohamad Hanadzlah (BN)
2. Siti Aishah Shaik Ahmad (PKR)

N23 Manjoi
1. Asmuni Awi (PAS)
2. Mohamad Ziad Mohd Zainal (BN)

N24 Hulu Kinta
1. Datuk Aminuddin Md Hanafiah (BN)
2. M.A Tinagaran (PKR)
3. Sulaiman Zakariya (Ind)

P064 Ipoh Timur
1. Kathleen Wong Mei Yin (BN)
2. Su Keong Siong (DAP)

N25 Canning
1. Wong Kah Woh (DAP)
2. Ceylyn Tay Wei Lung (BN)

N26 Tebing Tinggi
1. Khoo Boon Chuan (BN)
2. Ong Boon Piow (DAP)

N27 Pasir Pinji
1. Lee Chuan How (DAP)
2. Thong Fah Chong (BN)

P065 Ipoh Barat
1. Kalwant Singh Sujan Singh (Ind)
2. M. Kulasegaran V. Murugeson (DAP)
3. Dr Cheng Wei Yee (BN)

N28 Bercham
1. R. Kalimuthu (Ind)
2. Lim Huey Shan (BN)
3. Cheong Chee Khing (DAP)

N29 Kepayang
1. Chang Kok Aun (BN)
2. Nga Kor Ming (DAP)

N30 Buntong
1. A. Sivasubramaniam (DAP)
2. C. Sivaraj (BN)
3. A. Iruthiyam Sebastiar (Ind)
4. Mohd Basri Shafie (Ind)

P066 Batu Gajah
1. V. Sivakumar (DAP)
2. Loo Thin Tuck (BN)

N31 Jelapang
1. M. Sarasvathy (PSM)
2. S. Mokan (BN)
3. Teh Hock Ke (DAP)

N32 Menglembu
1. Lim Pek Har (DAP)
2. Loo Gar Yen (BN)

N33 Tronoh
1. Yip Sze Choy (BN)
2. Yong Choo Kiong (DAP)

P067 Kuala Kangsar
1. Kamilia Ibrahim (Ind)
2. Datuk Wan Mohammad Khair-il Anuar Wan Ahmad (BN)
3. Khalil Idham Lim Abdullah (PAS)

N34 Bukit Chandan
1. Jahiddin Isa (Ind)
2. Fathmawaty Salim (PKR)
3. Maslin Sham Razman (BN)

N35 Manong
1. Mohamad Kamil Shafie (BN)
2. Jamil Dzulkarnain (PAS)

P068 Beruas
1. Chang Ko Youn (BN)
2. Datuk Ngeh Koo Ham (DAP)

N36 Pengkalan Baharu
1. Khairuddin Abd Malik (PAS)
2. Abd Manaf Hashim (BN)
3. Ahmad Nizam Ibrahim (Ind)

N37 Pantai Remis
1. Koh Ser Yun (BN)
2. Wong May Ing (DAP)

P069 Parit
1. Mohd Zaim Abu Hasan (BN)
2. Muhammad Ismi Mat Taib (PAS)

N38 Belanja
1. Dr Najihatussalehah Ahmad (PAS)
2. Mohd Nizar Zakaria (BN)

N39 Bota
1. Zulkifly Ibrahim (PKR)
2. Datuk Nasarudin Hashim (BN)

P070 Kampar
1. Datuk Lee Chee Leong (BN)
2. Ko Chung Sen (DAP)

N40 Malim Nawar
1. Leong Cheok Keng (DAP)
2. Chang Gwo Chyang (BN)

N41 Keranji
1. Chen Fook Chye (DAP)
2. Daniel Wa Wai How (BN)

N42 Tualang Sekah
1. Baldip Singh Santokh Singh (PKR)
2. Syed Mohamed Syed Ali (Ind)
3. Nolee Ashilin Mohammed Radzi (BN)

P071 Gopeng
1. Tan Chin Meng (BN)
2. Dr Lee Boon Chye (PKR)

N43 Sungai Rapat
1. Hamidah Osman (BN)
2. Mior Azman Aminuddin Mior Aris (Ind)
3. Radzi Zainon (PAS)

N44 Simpang Pulai
1. Datuk Chang Kon You (BN)
2. Tan Kar Hing (PKR)

N45 Teja
1. Yew Sau Kham (BN)
2. Chang Lih Kang (PKR)

P072 Tapah
1. Ridzuan Bani (Ind)
2. Shaharuzzaman Bistamam (Berjasa)
3. Vasantha Kumar Krishnan (PKR)
4. Datuk M. Saravanan (BN)

N46 Chenderiang
1. Amani Williams-Hunt Abdullah (PKR)
2. Datuk Dr Mah Hang Soon (BN)

N47 Ayer Kuning
1. Ahmad Razi Othman (PAS)
2. Datuk Samsudin Abu Hassan (BN)
3. M. Kathiravan (Ind)

P073 Pasir Salak
1. Datuk Tajuddin Abdul Rahman (BN)
2. Mustaffa Kamil Ayub (PKR)

N48 Sungai Manik
1. Zainol Fadzi Paharudin (BN)
2. Osman Abdul Rahman (PKR)

N49 Kampong Gajah
1. Dr Ishak Saari (PAS)
2. Abdullah Fauzi Ahmad Razali (BN)

P074 Lumut
1. Datuk Seri Kong Chong Ha (BN)
2. First Admiral (Rtd) Mohamad Imran Abd Hamid (PKR)

N50 Sitiawan
1. Datuk Ngeh Koo Ham (DAP)
2. Ting Tai Fook (BN)

N51 Pasir Panjang
1. S. Vijayan (Ind)
2. Rashidi Ibrahim (BN)
3. Rohawati Abidin (PAS)

N52 Pangkor
1. Benard Parenpa (Ind)
2. Datuk Seri Dr Zambry Abd Kadir (BN)
3. Mohd Saifullah Mohd Zulkifli (PKR)

P075 Bagan Datoh
1. Datuk Seri Dr Ahmad Zahid Hamidi (BN)
2. Madhi Hasan (PKR)

N53 Rungkup
1. Datuk Shahrul Zaman Yahya (BN)
2. Mohd Misbahul Munir Masduki (PAS)

N54 Hutan Melintang
1. R. Supramaniam (BN)
2. Mat Sidi Hashim (Ind)
3. S. Kesavan (PKR)
4. Azahari Abdullah (Berjasa)

P076 Teluk Intan
1. Seah Leong Peng (DAP)
2. Mah Siew Keong (BN)
3. K. Moralingam (Bebas)

N55 Pasir Bedamar
1. Datuk M. Kayveas (BN)
2. Terence Naidu a/l V. Raja @ Raja Naidu (DAP)

N56 Changkat Jong
1. Mohd Azhar Jamaluddin (BN)
2. K. Suppan (Ind)
3. Mohd Anuar Sudin (PAS)

P077 Tanjung Malim
1. Datuk Seri Ong Ka Chuan (BN)
2. Tan Yee Kew (PKR)

N57 Sungkai
1. Goh Kim Swee (BN)
2. A. Sivanesan (DAP)

N58 Slim
1. R. Mosses (Ind)
2. Mohd Khusairy Abdul Talib (BN)
3. Aminuddin Zulkipli (PAS)

N59 Behrang
1. Kamal Badri Tak M Zainudin (Ind)
2. Dr Rusnah Kassim (BN)
3. S. Ramnaidu (Ind)
4. Datuk Abdul Hadi Abdul Khatab (PKR)

Note: View larger image by clicking on it once this page has completely loaded.
With love

Share this post if you like it!